Piosenki

Próba zebrania w jednym miejscu wysokiej jakości opracowań; ze szczególnym uwzględnieniem materiałów wcześniej niedostępnych lub rozrzuconych w różnych miejscach Internetu i prywatnych zbiorach.

Mój rynsztok, mieszczańskie porządki mam gdzieś
Te mordy obłudne i puste - pal sześć
Wysyłam pijane toasty na świat
I za tych popijam, co we mnie od lat Paweł Wójcik – Toasty

Przemysław Gintrowski

ur. 21 grudnia 1951, zm. 20 października 2012

Piosenki

Przemysław Gintrowski

Kompozytor, pieśniarz, twórca muzyki filmowej, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Zadebiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką Epitafium dla Sergiusza Jesienina, trzy lata później zaczął współpracę z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. Jej owocem były kultowe w środowisku sympatyków piosenki literackiej albumy (Mury, Raj, Muzeum, Mury w Muzeum Raju, Wojna Postu z Karnawałem). Po roku 1981 i przymusowej emigracji Kaczmarskiego Gintrowski dalej koncertował w duecie z Łapińskim i nagrywał programy osadzone w najnowszej historii Polski. Na ich tle wyróżnia się szczególnie Raport z Oblężonego Miasta, będący poetycką refleksją dotyczącą okresu stanu wojennego.

Poza Jackiem Kaczmarskim ważnym dla Gintrowskiego autorem był literat i tłumacz Jerzy Czech, którego wiersze złożyły się na program Kamienie. Prawdopodobnie największy jednak wpływ na twórczość członka słynnego Tria miał Zbigniew Herbert. Gintrowski od początku swojej kariery muzycznej wykonywał utwory oparte na wierszach tego autora, a programy Odpowiedź i Tren składają się wyłącznie z kompozycji do wierszy Księcia Poetów.

Przemysław Gintrowski był również twórcą muzyki filmowej, skomponował ścieżkę dźwiękową do ponad dwudziestu filmów i seriali, w tym filmów Tato i Matka Królów oraz seriali Zmiennicy i 13 Posterunek.

Artysta zmarł po długiej chorobie w 2012 roku.

  • Piotr Kosela

Dodane 26.06.2016 przez DX