Piosenki

Próba zebrania w jednym miejscu wysokiej jakości opracowań; ze szczególnym uwzględnieniem materiałów wcześniej niedostępnych lub rozrzuconych w różnych miejscach Internetu i prywatnych zbiorach.

Mój rynsztok, mieszczańskie porządki mam gdzieś
Te mordy obłudne i puste - pal sześć
Wysyłam pijane toasty na świat
I za tych popijam, co we mnie od lat Paweł Wójcik – Toasty

Birkenau


d B7+ G0
Porządny w pryzmach marnuje się opał d B7+ G0 d (B7+ G0)
I zimny komin zbędne ma przestoje d B7+ G0 d (B7+ G0)
Mizerne niebo czeka na swój pokarm a B
Tłuste obłoki słodkich swądów zwoje g6 a4 a
Skrzętni palacze gdzieś się zapodziali d B7+ G0 d (B7+ G0)
Wystygły ruszta popiół tuli glina d B7+ G0 d (B7+ G0)
I w bezcielesnym milczeniu umarli a B
Słuchają jęków głodnego komina g6 a4 a
Po ustalonych raz na zawsze drogach d B7+ G0 d (B7+ G0)
Płynie nad nimi ślepe oko Boga d B7+ G0 d (B7+ G0)

Dodane 08.10.2017 przez DX

Nagranie

Płynie nad nimi ślepe oko Boga

Utwór inspirowany jest obrazem Jerzego Krawczyka pt. "Birkenau". Powstałe w 1961 roku dzieło przedstawia krajobraz nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

W niepokojącej i mrocznej scenerii widać biegnące ku horyzontowi tory kolejowe, wzdłuż których ustawione są sześcienne bloki - prawdopodobnie obozowe baraki, a całość wieńczy widoczny w oddali czerwony komin krematoryjny. Autor obrazu co prawda nigdy nie był więźniem w Brzezince, ale poznał piekło obozowego koszmaru będąc tuż po klęsce kampanii wrześniowej jeńcem obozu w Dortmundzie, co pozwoliło przełożyć mu swoje ciężkie doświadczenia na realia największego w historii niemieckiego obozu zagłady.

Auschwitz-Birkenau było kompleksem obozów koncentracyjnych mających siedzibę w małopolskim Oświęcimiu (niem. Auschwitz). Właśnie tam w 1940 powstał pierwszy obóz, w którym na początku więziono więźniów politycznych przede wszystkim z Polski. Drugi obóz utworzono w 1941 roku w oddalonej o kilometr od Oświęcimia Brzezince (niem. Birkenau), na rozkaz Heinricha Himmlera. KL Birkenau miało służyć ostatecznemu rozwiązaniu kwestii żydowskiej; obóz posiadał specjalnie zaprojektowane zespoły komór gazowych wraz z krematoriami. Żydów masowo transportowanych do Brzezinki, poddawano dokładnej selekcji i wydzielano ich albo do ciężkiej pracy przymusowej, albo kierowano ich bezpośrednio do komór gazowych.

W obliczu pogarszającej się sytuacji Niemiec na froncie wschodnim w 1944 rozpoczęto przygotowania do likwidacji obozu. Część więźniów ewakuowano w głąb Rzeszy, palono dokumenty, wysadzano krematoria. Ostatecznie 27 stycznia 1945 Armia Czerwona wkroczyła do Oświęcimia, wyzwalając tym samym obóz.

Kompleks Auschwitz-Birkenau, stał się miejscem zagłady około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości.


Dodane 27.12.2018 przez Pan_Kmicic4

Nuty

comments powered by Disqus