Blog

Nowości na stronie: nowe materiały i zmiany techniczne.

Co tam widać w perspektywie? Jacek Kleyff - O pierwszym skrzypku

Kaczmarski Undeground - ostatnie dni na rejestrację

Uwadze miłośników piosenki literackiej w ogólności, i twórczości wybitnego jej twórcy Jacka Kaczmarskiego w szczególności, polecamy XI edycję festiwalu Kaczmarski Underground. Festiwal odbywa się w sercu Małopolski, szczegóły 42-godzinnego programu można znaleźć w kalendarzu wydarzeń, rejestracja jeszcze trwa, w momencie pisania posta pozostały 23 miejsca.

Skomentuj.


Dodany 22.08.2017 przez DX

Krótka płyta o Okudżawie

Targanym melancholią pomimo letniej pogody, słowiańskim duszom, wszystkim, którym jak autorowi tego posta wstyd jest, że z Okudżawy znają tylko „Pieśń gruzińską”, polecamy nowy projekt muzyczny Piotra Kajetana Matczuka, Tomasza Imienowskiego i Piotra Augustynowicza (znanych również jako Piramidy).

Najbliższy koncert 12 czerwca w Mińsku Mazowieckim, płyta z gitarowymi aranżacjami piosenek „majstra Bułata” już wkrótce w sprzedaży.

„Wyjmij pięści z kieszeni i popatrz na świat!”

Skomentuj.


Dodany 02.06.2017 przez DX

Kalendarz wydarzeń poznaje się z Facebookiem

Kalendarz wydarzeń jest tylko o tyle użyteczny, o ile jest aktualny. Po czterech latach (czas goni nas!) polegania wyłącznie na ręcznie dodawanych wydarzeniach, kalendarz PzT nauczył się nowej sztuczki - nasza strona śledzi wydarzenia pojawiające się na oficjalnych stronach drogich naszemu sercu artystów na Facebooku, i automatycznie dodaje je jako linki w kalendarzu. Zarówno wykonawcom jak i słuchaczom życzymy dobrego odbioru!

Skomentuj.


Dodany 21.06.2016 przez DX

Na końcu świta

Poznański Kwartet ProForma, niestrudzony wykonawca piosenki literackiej (i lider klasyfikacji najaktywniejszych podmiotów artystycznych naszej bazy wydarzeń) właśnie wydał debiutancką płytę "Na końcu świta". Album zawiera tworzone przez lata kompozycje zespołu do wierszy m.in. Jacka Kaczmarskiego, Krzysztofa Gajdy i własnych, jak również tłumaczenia piosenek Nicka Cave'a i Boba Dylana. Informacje odnośnie nabycia płyty na stronie zespołu.

Skomentuj.


Dodany 15.10.2015 przez DX

Adnotacje do piosenek

Piosenka "z tekstem" to często piosenka w której nie brakuje odwołań literackich i historycznych. To piosenka czasem głęboko osadzona w kontekście czasów, w których powstała. Wszystkich nawiązań jakie pojawiają się w piosenkach zgromadzonych w naszym śpiewniku wyliczyć nie sposób - ale można mimo to próbować.

Od czerwca w śpiewniku PzT obok tekstu piosenki będą pojawiać się krótkie, czasem opatrzone ilustracją, adnotacje. Przykłady skromnych początków zobaczyć można przy piosenkach 1788 i Bal kreślarzy.

Co o tym myślicie? Jakiego rodzaju informacje powinny trafiać do adnotacji?

Skomentuj.


Dodany 09.06.2015 przez DX